Tribute To Music Legends

Tribute To Music Legends

Młodzieżowy Zespół Instrumentalny to jeden z pierwszych projektów Stowarzyszenia CEM K-Kwarta  Został powołany w wyniku przesłuchań prowadzonych przez grono fachowców ze Stowarzyszenia. Zespół muzyczny to starannie wyselekcjonowana zdolna młodzież. W swej większości to uczniowie kędzierzyńskich szkół muzycznych. Po trzech miesiącach wspólnej pracy młodzi muzycy przygotowali atrakcyjny program poświęcony światowym legendom muzyki rozrywkowej ubiegłego wieku pt. „Tribute To Music Legends”.  Efekty ich pracy mogliśmy usłyszeć 20 grudnia 2018 roku w koncercie jaki odbył się w przedpołudniowych godzinach w MOK Chemik w Kędzierzynie-Koźlu. Pomimo tak wczesnej pory oraz mając na uwadze gorączkę przedświąteczną dużym zaskoczeniem było to że prawie wszystkie miejsca były zajęte. Głównie przez młodzież szkolną.
Retromuzyka.pl była przy narodzinach tego projektu więc nie mogło nas nie być przy inauguracji.

Organizatorzy podjęli ryzyko przybliżenia dzisiejszej młodzieży twórczość największych postaci światowej muzyki rozrywkowej.
Koncert poprowadziła Ariadna Miernicka – wiceprezes Stowarzyszenia CEM K-Kwarta.

Witając słuchaczy mówiła:
– Usłyszycie przeboje  muzyki rockowej, rozrywkowej, światowe, wielkie. Takie, które na pewno wszyscy gdzieś usłyszeliście. Nie koniecznie znacie. Ale gdzieś na pewno o ucho Wam się to wszystko obiło. Wierzę, że spędzicie naprawdę przyjemną godzinę tutaj razem z nami w gościnnych murach Domu Kultury ”Chemik”. Zajęcia z całości prowadził Artur Tekieli, aranżer, kompozytor, pianista, pedagog. Absolwent Akademii Muzycznej Im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Zaangażowany w wiele projektów  warsztaty pracy i zdolności. Można usłyszeć jego kompozycje i aranżacje m.in. na zespół. Artur tworzy dzisiaj część naszego zespołu instrumentalnego a śpiewać dla Was będą wokaliści Studia Piosenki działającego przy Miejskim Ośrodku Kultury stąd właśnie połączenie tego projektu z działaniami Miejskiego Ośrodka Kultury. Nad całością  koncertu finałowego czuwała pani Justyna Sikora – wokalistka, pedagog, absolwentka Wydziału Wokalnego Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii  Muzycznej w Katowicach jednocześnie prezes Stowarzyszenia Centrum Edukacji Muzycznej K-Kwarta.

Koncert rozpoczyna się utworem „Every Breath You Take” –  To ballada rockowa zespołu The Police pochodząca z albumu Synchronicity z 1983 roku, napisana przez Stinga i Andiego Summersa. Opowiada o obsesyjnej miłości. Piosenkę tę zaśpiewała Sara Wróbel.

Kolejny utwór to piosenka zespołu The Rolling Stones – I Can’t Get No / Satisfaction – To singel skomponowany podczas amerykańskiego tournée The Rolling Stones w 1965 roku przez Keitha Richardsa z tekstem Micka Jaggera. Wyraża ostry sprzeciw wobec konformizmu, braku odpowiedzialności oraz konsumpcjonizmowi, którego świadkami byli członkowie grupy podczas trasy koncertowej. Stał się wyrazem buntu przeciw kulturze mieszczańskiej. Utwór ten zaśpiewa Hanna Posid.

Sara Wróbel – Every Breath You Take – The Police
Hanna Posid – I Can’t Get No – The Rolling Stones
Dominika Piekelny – No Woman, No Cry – Bob Marley
Hanna Posid – Respect – Aretha Franklin
Sara Wróbel – Walking on Sunshine – Katrina and the Waves
Klaudia Gabor – Imagine – John Lennon
Dawid Bielas – Come as You Are – Nirvana
Oliwia Zalewska Hanna Posid i Sara Wróbel – Sweet Home Alabama – Lynyrd Skynyrd

Już za moment przed Wami No Woman, No Cry – utwór Boba Marleya & The Wailers z 1974 roku. Jeden z najbardziej znanych utworów w dziejach muzyki reggae. Piosenkę zaśpiewa Dominika Piekielny.

Piosenka “Respect” to utwór napisany i pierwotnie wydany przez amerykańskiego artystę Otisa Reddinga w 1965 roku. Piosenka stała się hitem Arethy Franklin. Wersja Franklina jest deklaracją silnej, pewnej siebie kobiety, która wie, że ma wszystko, czego chce jej mężczyzna. Nigdy nie robi mu krzywdy i domaga się “szacunku”. Utwór ten zaśpiewa Hanna Posid.

Katrina and the Waves – brytyjski zespół muzyczny nurtu pop rockowego założony w 1981 w Cambridge przez Kimberleya Rewa, znany głównie dzięki przebojom „Walking on Sunshine” i „Love Shine a Light”, z którym wygrał 42. Konkurs Piosenki Eurowizji w 1997 r. Piosenkę Walking on Sunshine wykona Sara Wróbel.

Piosenka, którą wszyscy znacie. Imagine – ballada rockowa napisana i nagrana przez Johna Lennona, która pochodzi z albumu o tym samym tytule. Singiel wydany został w 1971 roku. Utopijna piosenka napisana przez Lennona jest antyreligijna, antynacjonalistyczna, niekonwencjonalna i antykapitalistyczna, jednak została zaakceptowana z powodu jej lekkiej formy. Imagine zaśpiewa Klaudia Gabor.

Come as You Are – utwór amerykańskiego zespołu grunge’owego Nirvana. Znalazł się on na wydanym w 1991 roku albumie Nevermind. Jest to drugi singiel z tej płyty i choć nie odniósł on tak wielkiego sukcesu jak jego poprzednik (“Smells Like Teen Spirit”), to pozostaje jednym z największych przebojów zespołu. Utwór ten usłyszymy w wykonaniu Dawida Bielasa.

Piosenka zespołu Lynyrd Skynyrd – “Sweet Home Alabama” została napisana jako odpowiedź na dwie piosenki “Southern Man” i “Alabama” Neila Younga , które dotyczyły rasizmu i niewolnictwa na amerykańskim Południu. Na scenie Hanna Posid, Oliwia Zalewska oraz Sara Wróbel.

Utworem tym zakończyło się spotkanie z wielkimi postaciami światowego rocka ubiegłego wieku.  Jesteśmy pełni uznania dla występujących młodych artystów Studia Piosenki przy MOK Kędzierzyn-Koźle. Podziwiamy ich odwagę zmierzenia się z tym niezwykle trudnym repertuarem. Podziw budzi także przygotowanie Młodzieżowego Zespołu Instrumentalnego. To właśnie ci młodzi muzycy wkrótce przyniosą chwałę naszej lokalnej muzycznej społeczności.

Młodzieżowy Zespół Instrumentalny K-Kwarta kierowany przez Artura Tekieli wystąpił w składzie:

  • Filip Łannik  – perkusja
  • Julia Wróbel – gitara basowa
  • Mateusz Juda – Gitara elektryczna
  • Andrzej Garecki – gitara elektryczna
  • Agata Łannik – instrumenty klawiszowe
  • Martyna Huta – instrumenty klawiszowe

Galeria ze zdjęciami

« z 3 »

Opracowanie: retromuzyka.pl

Tekst oraz zdjęcia: Zbigniew Kowalski

Grafika: Zygmunt Pieluch